Sprzedając w Warszawie dwupokojowe mieszkanie, można kupić na Mazurach siedlisko z dużą działką i budynkami. Pozostaną nam jeszcze pieniądze na gruntowny remont.

Ważne!

Największy popyt na duże działki 1500-2000 mkw.

Patrząc na mapę Polski, nietrudno wskazać miejsca, gdzie popyt na działki rekreacyjne jest największy. Kazimierz Kirejczyk, prezes REAS przyznaje, że najbardziej atrakcyjne miejsca to Wybrzeże Bałtyku, pas górski na południu kraju i Kraina Wielkich Jezior. Duży popyt jest również na działki rekreacyjne leżące w promieniu 100 km od dużych miast. Liczy się wówczas przede wszystkim krótki czas dojazdu i możliwość wyjazdu na jeden, dwa dni. Takim miejscem dla mieszkańców stolicy jest region Zalewu Zegrzyńskiego. Każde duże miasto w Polsce ma w pobliżu podobne rejony.

O atrakcyjności działki rekreacyjnej decyduje jej położenie. Na Mazurach najbardziej atrakcyjne są działki z bezpośrednim dostępem do jeziora i lasu. Nad morzem - im bliżej brzegu, tym cena działki rośnie. W górach głównym magnesem przyciągającym inwestorów jest krajobraz.

Na Mazurach działka z dostępem do linii brzegowej jeziora może być nawet trzy razy droższa od działek blisko jeziora, ale bez bezpośredniego dostępu do linii brzegowej.

W ostatnim roku zmiany ceny tego typu nieruchomości gruntowych nie odbiegały od ogólnych trendów - mówi Dariusz Sobolewski z Mazurskiego Biura Nieruchomości w Giżycku. Wzrost cen był więc znaczny. - W niektórych wypadkach działki gruntowe zdrożały nawet o 100 proc. rok do roku. Dariusz Sobolewski nie ukrywa, że klienci kupujący takie działki to głównie mieszkańcy centralnej i południowej Polski (Warszawa i Śląsk) oraz klienci z zagranicy (Polacy mieszkający i zarabiający w USA, we Włoszech, w Anglii, Irlandii czy w Niemczech).

Okazyjnie tania działka rekreacyjna staje się znacznie droższa, gdy dodamy do ceny jej zakupu bardzo wysokie koszt doprowadzenia mediów: prądu lub wody. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić możliwość uzbrojenia terenu, ponieważ może okazać się to bardzo trudne i kosztowne - mówi Dariusz Sobolewski. Według niego w najbliższym czasie ceny nieruchomości gruntowych będą rosły. W tym roku spodziewa się wzrostu cen o 25-30 proc. Oczywiście nie wszystkie nieruchomości i nie wszędzie będą drożały w tym samym stopniu.

Na działce rekreacyjnej można postawić tylko domek sezonowy. Natomiast budynek całoroczny powstaje wówczas, gdy przewiduje to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takiego planu nie ma, a tak jest niestety w większości gmin w Polsce, decyzje o rodzaju zabudowy dopuszczalnej na działce podejmuje organ administracyjny.

CENY DZIAŁEK GRUNTOWYCH NAD MORZEM

Darłowo, woj. zachodniopomorskie

7467 mkw. - 80 000 zł (11 zł/mkw.) - rolna

Ustronie Morskie, woj. zachodniopomorskie

986 mkw. - 4 500 000 zł (4564 zł/mkw.) działka rekreacyjna na klifie nadmorskim z gotowym projektem budowy 2 budynków wolno stojących.

Jarosławiec, woj. zachodniopomorskie

5100 mkw. - 306 000 zł (60 zł/mkw.) - rekreacyjna, nieogrodzona.

OPINIA

Michał Wilczyński

serwis nieruchomości www.szybko.pl

Decydując się na zakup działki rekreacyjnej, warto dobrze przyjrzeć się w urzędzie gminy lokalnemu planowi zagospodarowania przestrzennego - dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się, czy w pobliżu działki za pięć lat nie jest planowana droga lub inny obiekt, który mógłby niekorzystnie wpłynąć na walory otoczenia i wartość naszej działki. Warto również zasięgnąć informacji, czy grunt ten nie leży w strefie ochrony konserwatorskiej lub na terenie chronionym - to znacznie utrudnia uzyskanie pozwolenia na budowę. Zapowiedź przekształcenia działek rekreacyjnych w budowlane może nieznacznie podwyższyć cenę. Główna zmiana będzie dotyczyła wysokości płaconego podatku, który zależy do rodzaju posiadanego gruntu. Podatek od gruntów budowlanych jest niższy niż podatek od działek rekreacyjnych. Jednak zmiana ta najbardziej odbije się na cenach gruntów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie miast.