Od 12 sierpnia nie będzie można karmić zwierząt zmodyfikowanymi surowcami paszowymi (GMO). Artykuł 15 ustawy o paszach jest niezgodny z konstytucją i prawem unijnym.
Kiedy 12 sierpnia art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o paszach wejdzie w życie, tysiące naszych hodowców mogą zostać wyeliminowane z rynku. Poprawka Senatu jest zdaniem Macieja Tomaszewicza, sekretarza generalnego Izby Zbożowo-Paszowej, bombą zegarową podłożoną pod fermy polskich hodowców. Import genetycznie zmodyfikowanej śruty, którą nasz kraj sprowadzał na podstawie pozwoleń Ministerstwa Środowiska, miał trwać do 2011 roku. Przepisy ustawy o paszach zakazują takiego importu. Tanie pasze, zawierające substancje modyfikowane, mają być wycofane tylko z polskiego rynku, przez co, jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, polskie produkty mogą podrożeć od 20 do nawet 40 proc.
Zakaz stosowania i importu śruty modyfikowanej odczują także porty: Szczecin, Gdynia i Gdańsk, gdyż rocznie do Polski przypływa 2 mln ton śruty. 6,5 tys. ferm drobiarskich, 5 tys. ferm jajecznych, 400 tys. ferm trzody chlewnej, 300 firm zajmujących się eksportem na Unię Europejską oraz firmy kooperujące może zostać wyeliminowane z rynku, który zostanie otwarty na zagraniczne mięso ze zwierząt i tak karmionych paszą GMO.
- Chcemy tylko jednego, aby polscy producenci mieli podobne warunki z tymi, które ma konkurencja z Unii Europejskiej - mówi Jan Biegniewski, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.
Organizacje i związki polskich producentów oraz hodowców zgłosiły już wniosek do rzecznika praw obywatelskich o zaskarżenie kontrowersyjnego przepisu ustawy o paszach do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli ustawa o paszach nie zostanie znowelizowana, Komisja Europejska złoży przeciwko Polsce pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który może nakazać uchylenie przepisów ustawy, pod rygorem kary ryczałtowej w wysokości 3,6 mln euro oraz kary okresowej wynoszącej nawet 260 tys. euro za każdy dzień zwłoki.
Podstawa prawna
• Art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy z 22 lipca 2006 r. (Dz.U. nr 144, poz. 1045).