statystyki

Omyłkowo przelaną sumę da się odzyskać od gminy

autor: Marcin Nagórek12.10.2018, 07:00
Biorąc pod uwagę przywołane przepisy i orzeczenia, czytelnik ma podstawy do wystąpienia przeciwko gminie o zwrot niesłusznie zapłaconej kwoty, o ile faktycznie nie było żadnych przesłanek do wystawienia faktury obciążającej spółkę. Należy wykazać przede wszystkim przelew środków na rachunek urzędu i brak tytułu prawnego do uzyskania tych środków przez urząd.

Biorąc pod uwagę przywołane przepisy i orzeczenia, czytelnik ma podstawy do wystąpienia przeciwko gminie o zwrot niesłusznie zapłaconej kwoty, o ile faktycznie nie było żadnych przesłanek do wystawienia faktury obciążającej spółkę. Należy wykazać przede wszystkim przelew środków na rachunek urzędu i brak tytułu prawnego do uzyskania tych środków przez urząd.źródło: ShutterStock

 Księgowa naszej spółki przez pomyłkę zapłaciła urzędowi gminy za fakturę, która nie powinna być nawet wystawiona. Niestety dopiero po wielu miesiącach zorientowała się, że popełniła błąd. Urząd jednak nie zwraca pieniędzy: uważa, że zbyt wiele czasu minęło, w efekcie nawet nie jest w stanie ustalić, gdzie się one podziały. Argumentuje przy tym, że kwota jest niewielka, a transakcji między naszą spółką a urzędem było wiele. Mamy dokument przelewu. Czy mogę odzyskać pieniądze?

Tak. Przedsiębiorca w tej sytuacji może powołać się na art. 405 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), który mówi, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe – do zwrotu jej wartości. Takie bezpodstawne wzbogacenie się można zarzucić gminie.

W wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 25 maja 2018 r. (sygn. akt XXV C 852/16) wskazano, że zobowiązanie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia powstaje przy zaistnieniu trzech przesłanek. Po pierwsze, korzyść musi być uzyskana bez podstawy prawnej, co ma miejsce, gdy u jej podstaw nie leży ani czynność prawna, ani przepis ustawy, ani orzeczenie sądu lub decyzja administracyjna. Po drugie, korzyść musi mieć wartość majątkową, możliwą do określenia w pieniądzu. Po trzecie, korzyść musi być uzyskana kosztem innej osoby, co oznacza powiązanie pomiędzy wzbogaceniem po jednej stronie, a zubożeniem po drugiej. Wydaje się, że powyższe przesłanki wystąpiły w podanej sprawie.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane