Przed ogłoszeniem każdego unijnego konkursu urzędy marszałkowskie oraz wyznaczone jednostki regionalne bezpłatnie szkolą przyszłych wnioskodawców.
Prowadzisz firmę, ale brakuje ci funduszy na zakup środków trwałych, rozbudowę przedsiębiorstwa oraz jego unowocześnienie? Możesz wystartować w jednym z regionalnych konkursów unijnych i tam starać się o dotację na niezbędne inwestycje.
Aby prawidłowo przygotować i złożyć wniosek o dofinansowanie, należy w pierwszej kolejności zapoznać się uważnie z dokumentacją konkursową. W przypadku województwa stołecznego niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej:
● Mazowsze: www.mazowia.eu/nabory,
● Małopolska: www.mcp.malopolska.pl,
● Wielkopolska: www.wrpo.wielkopolskie.pl.
Przedsiębiorcy znajdą tam zarówno opis poszczególnych projektów, na jakie prowadzony jest aktualnie nabór, oraz informacje, kto może ubiegać się o wsparcie. Wnioskodawca, który chce otrzymać dofinansowanie, musi złożyć - w odpowiedzi na ogłoszony konkurs - wniosek. Sposób jego wypełnienia określa instrukcja. Jest ona dostępna na każdej z wymienionych stron.

Wstępna weryfikacja

Złożony wniosek podlega w pierwszej kolejności ocenie formalnej przez urzędy, a następnie merytorycznej. Kryteria formalne weryfikują m.in., czy wniosek o dofinansowanie projektu został złożony we właściwej instytucji i w określonym terminie, w wymaganej liczbie egzemplarzy, czy wszystkie pola we wniosku zostały wypełnione, czy zostały dołączone wszystkie załączniki oraz projekt stanowi nową inwestycję.
Dalszy etap oceny ma potwierdzić, czy projekt jest wykonalny pod względem technicznym, technologicznym i finansowym. Po zakończeniu całkowitej oceny merytorycznej wniosków powstaje lista rankingowa projektów uszeregowanych pod względem liczby otrzymanych punktów. Jest ona publikowana na stronach internetowych poszczególnych urzędów.



Bezpłatne szkolenia

Aby wesprzeć wnioskodawców, urzędy marszałkowskie w całej Polsce szkolą zainteresowanych ubieganiem się o środki unijne w ramach każdego naboru.
W ubiegłym roku z tej formy skorzystało na Mazowszu prawie 6 tys. osób. Tyle samo w Małopolsce. W Wielkopolsce - 3 tys.
Podczas spotkań z beneficjentami omawiane są m.in. cele konkursu, typy wnioskodawców, przykładowe rodzaje projektów, zasady, kryteria oceny oraz metodologia wypełniania wniosku o dofinansowanie. Szkolenia te są bezpłatne, odbywają się w wyznaczonych placówkach. Harmonogram, program wraz z ankietą zgłoszeniową znajdują się na wyżej opisywanych stronach internetowych. Ogłoszenia o szkoleniach pojawiają się też w lokalnych mediach.

Bieżące nabory

Obecnie na Mazowszu mikro-, mali i średni przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektu w ramach Działania 2.3 RPO WM Technologie informacyjne i komunikacyjne dla MSP.
Aby otrzymać unijne wsparcie, wniosek należy złożyć do 9 kwietnia 2009 r. Na program przeznaczono 22 mln euro.
Z kolei w Małopolsce do 3 kwietnia 2009 r. trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów inwestycyjnych małych przedsiębiorstw w ramach Działania 2.1. Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw, schemat A, bezpośrednie wsparcie inwestycji w MSP. Na konkurs przeznaczono 10 mln euro.
W przypadku Wielkopolski do 30 marca można jeszcze składać wnioski o dofinansowanie firmy w ramach programu Wsparcia rozwoju MSP (Działania 1.2). Na program przeznaczono aż 80 mln euro.
NA CO MOŻNA PRZEZNACZYĆ ŚRODKI UNIJNE
Mazowsze
Przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, rozbudowę przedsiębiorstwa oraz wyposażenia, a także na wdrożenie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, budowę lub przebudowę infrastruktury telekomunikacyjnej.
Małopolska
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na m.in.: rozbudowę lub nabycie przedsiębiorstwa, działania mające na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego, zmianę stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP, unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, zmianę wyrobu i/lub usługi, modernizację środków produkcji.
Wielkopolska
Przedsiębiorcy mogą otrzymać unijne dofinansowanie na inwestycję w środki trwałe, wartości niematerialne i prawne (inwestycja w transfer technologii poprzez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej), specjalistyczne projekty doradcze oraz inwestycyjne zakładające nabycie i zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych (stosowanych na świecie nie wcześniej niż od trzech lat).