Atrakcyjną propozycją na odnowienie lub rozbudowę floty samochodowej może być wynajem długoterminowy. Obecnie wiele firm oferuje te produkty łącznie: najem długoterminowy lub leasing z obsługą flot.
Istotnym atutem wynajmu długoterminowego w okresie kryzysu jest to, że poprawia on kondycję finansową firmy oraz ułatwia utrzymanie jej płynności. Racjonalnie działający przedsiębiorca powinien tak zaplanować finansowanie swojej działalności, aby wszelkie wydatki regulować w sposób następujący. W pierwszej kolejności, jeśli to możliwe, finansować ją z przychodów przed opodatkowaniem. Dopiero gdy danego wydatku nie można w całości sfinansować z przychodu, bo np. przepisy o kosztach uzyskania przychodów limitują taką możliwość, m.in. przy inwestycjach, powinien sięgnąć po kredyt bankowy. A gdy ma kłopoty ze zdolnością kredytową, powinien wykorzystać leasing czy, jak to jest możliwe w przypadku samochodów, najem długoterminowy.
Trzeba przy tym jednak pamiętać, że każdy z takich wariantów ma swoje konsekwencje nie tylko kosztowe, ale i podatkowe. I to dla obu stron takiego przedsięwzięcia, a więc zarówno właściciela pojazdu, jak i firmy z niego korzystającej. Gdy zaś idzie o kwestie podatkowe, to przepisy regulujące materię wykorzystywania samochodów w firmie ulegają stałej modyfikacji.

Korzyści finansowe...

W planowaniu rozwoju każdej firmy powinniśmy uwzględniać nie tylko wydatki na inwestycje i im podobne, ale także wspierać ten rozwój wszelkimi dostępnymi sposobami alternatywnymi. Gdy rzecz idzie o środki transportu wykorzystywane w firmie, część potrzeb można rozwiązywać w oparciu o własne zasoby: pojazdy stanowiące własność firmy i ujęte w ewidencji środków trwałych, a część w oparciu o leasing, najem lub wypożyczenie samochodów, a także umawiając się z pracownikami, by wykorzystywali oni w pracy swoje prywatne samochody.
Wynajem długoterminowy jest produktem przeznaczonym dla dużych i średnich firm. Istotą wynajmu jest ponoszenie kosztów związanych z użytkowaniem samochodu w postaci stałych miesięcznych rat obejmujących część finansową i eksploatacyjną, takich jak przeglądy, naprawy, wymiana i przechowanie ogumienia itp. W momencie zakończenia umowy klient nie dokonuje wykupu samochodu. Zostaje on sprzedany przez wynajmującego na rynku wtórnym. Tak zwana wartość resztkowa zbliżona jest do przewidywalnej wartości rynkowej i jest uzależniona od czasu użytkowania oraz przebiegu pojazdu. Ryzyko wartości resztkowej leży po stronie wynajmującego.
Ważne!
O tym, czy firma powinna zdecydować się na leasing czy na wynajem długoterminowy pojazdów, powinny przesądzać cele, jakie zarząd stawia osobom zarządzającym finansami. Trzeba tu mieć na względzie przede wszystkim to, iż leasing to finansowanie pojazdu, a wynajem to oprócz finansowania pakiet usług serwisowych obejmujących: serwis techniczny i ogumienia, rozliczanie szkód komunikacyjnych, samochody zastępcze, raporty zarządcze, karty paliwowe oraz wiele innych elementów

...i organizacyjne

Ponadto istotnym elementem różnicującym wynajem od leasingu jest brak czynszu inicjalnego, dzięki czemu klient nie musi angażować swojego kapitału.
Podstawową zaletą wynajmu są nie tylko korzyści podatkowe, analogiczne jak w przypadku leasingu operacyjnego, ale także możliwość łatwego zaplanowania wydatków związanych z utrzymaniem floty w założonym okresie.
Organizacją napraw, sezonową wymianą ogumienia, ubezpieczeniem i likwidacją powstałych szkód czy też zapewnieniem samochodu zastępczego zajmuje się wynajmujący. Klient ma możliwość prowadzenia efektywnej polityki w zakresie transportu dzięki szczegółowym, otrzymywanym regularnie raportom zarządczym.



Zysk na podatkach

Z punktu widzenia podatkowego różnice pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem nie są tak istotne, jak z punktu widzenia rachunkowego. W wynajmie mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym zarówno w ujęciu podatkowym, jak i rachunkowym. Natomiast w leasingu w ujęciu podatkowym jest to leasing operacyjny, a w ujęciu rachunkowym - leasing finansowy. Taka kwalifikacja finansowania powoduje, że w przypadku wyboru leasingu użytkujący wykazuje przedmioty leasingu w swoich księgach rachunkowych, jest obowiązany prowadzić ewidencję środków trwałych i dokonywać od nich odpisów, a co za tym idzie odmiennie kwalifikować koszty dla celów podatkowych i bilansowych oraz korygować pozycje sprawozdań finansowych (bilans, rachunek wyników).

Cele przedsiębiorstwa

Na kształt rynku obsługi flotowej wpływ mają zarówno rozwiązania prawne, jak i sytuacja ekonomiczna. Czynniki prawne dają pewne możliwości i zachęty podatkowe, czyli ułatwiają powzięcie decyzji np. w zakresie sposobu finansowania floty pojazdów. Natomiast czynniki ekonomiczne zarówno wewnętrzne w firmie, jak i zewnętrzne mają decydujący wpływ na wielkość flot samochodowych oraz na częstotliwość ich odnawiania. Rozwój rynku, wzrost gospodarczy, coraz lepsza kondycja finansowa firm, możliwość działania na rynku europejskim bez żadnych barier, to są elementy, które powodują, że odnowienia parku samochodowego są niezbędne.
Dlatego o tym, czy firma powinna zdecydować się na leasing czy na wynajem długoterminowy pojazdów, powinny przesądzać cele, jakie zarząd stawia osobom zarządzającym finansami. Trzeba tu mieć na względzie przede wszystkim to, iż leasing to finansowanie pojazdu, a wynajem to oprócz finansowania pakiet usług serwisowych obejmujących: serwis techniczny i ogumienia, rozliczanie szkód komunikacyjnych, samochody zastępcze, raporty zarządcze, karty paliwowe oraz wiele innych elementów.
WYNAJMEM DŁUGOTERMINOWY
Cechy
Istotą wynajmu jest ponoszenie kosztów związanych z użytkowaniem samochodu w postaci stałych miesięcznych rat obejmujących część finansową i eksploatacyjną, takich jak przeglądy, naprawy, wymiana i przechowanie ogumienia itp. W momencie zakończenia umowy klient nie dokonuje wykupu samochodu. Zostaje on sprzedany przez wynajmującego na rynku wtórnym.
Zalety
Atutem wynajmu długoterminowego jest to, że poprawia on kondycję finansową firmy oraz ułatwia utrzymanie jej płynności. Jego zaletą są nie tylko korzyści podatkowe, analogiczne jak w przypadku leasingu operacyjnego, ale także możliwość łatwego zaplanowania wydatków związanych z utrzymaniem floty w założonym okresie.