Koniec znienawidzonego awiza? Cyfrowy polecony zamiast kolejki na poczcie

autor: Sylwia Czubkowska03.01.2018, 07:53; Aktualizacja: 03.01.2018, 08:04
poczta polska -skrzynka pocztowa-3

Plan jest ambitny: w ciągu trzech lat aż 40 proc. obywateli i przedsiębiorców ma złożyć specjalną „deklarację cyfrowości”, by uzyskać wirtualny dostęp do urzędowej korespondencjiźródło: ShutterStock

Nowa forma korespondencji ma pojawić się w 2019 r. i dać ponad 100 mln zł oszczędności rocznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (26)

  • StateOwned(2018-01-10 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Czemu zawsze wszystko musi być państwowe? Nie ma takich systemów prywatnych, czytaj normalnych?

    Odpowiedz
  • sas(2018-01-04 07:41) Zgłoś naruszenie 01

    Jakoś nie mam zaufania ani do rządu ani do PP.

    Odpowiedz
  • Gustaw(2018-01-03 21:48) Zgłoś naruszenie 60

    Dla kogo to? Zwykły obywatel, jeśli nie jest notorycznym dłużnikiem albo "pieniaczem", dostaje 1-2 pisma urzędowe/sądowe rocznie (albo nawet na kilka lat). Wątpię aby ktoś tylko dla tego 1 pisma rocznie zakładał specjalną skrzynkę na ePuap. Główna wymiana korespondencji urzędowej/sądowej jest z dużymi firmami, kancelariami prawnymi i biurami rachunkowymi. Z nimi trzeba rozmawiać (albo ich ustawowo zmusić).

    Odpowiedz
  • Kolejny zły urzędas(2018-01-03 21:07) Zgłoś naruszenie 30

    O czym wy mówicie? Urzędy nie są gotowe na poprawną obsługę epuapu i podpisu elektronicznego. Systemy sie gryzą, pisma dochodzą bez metadanych, załączniki się nie załaczaja do episma z niewiadomych powodów. Żeby formalnościom kpa czynic zadość podpisane cyfrowo pismo sie drukuje i wysyła w kopercie. Zenada. Ale to nie jest wina szeregowego urzędnika, że brak podstawowych narzędzi.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2018-01-03 20:12) Zgłoś naruszenie 30

    Może by tak można wprowadzić usługę odwrotną czyli nadawanie opatrzonego podpisem elektronicznym listu poleconego do urzędu lub sądu za pomocą portalu np. Envelo operatora publicznego, działającego jako instytucja zaufania publicznego, potwierdzającego podpis, tworzącego i dostarczającego dokument papierowy do sądu lub urzędu. Na informatyzację sądów i wielu urzędów zapewne długo jeszcze poczekamy a taka komercyjna usługa mogła by zrewolucjonizować kontakty z państwem przynajmniej w jedną stronę.

    Odpowiedz
  • Awizowany(2018-01-03 16:57) Zgłoś naruszenie 01

    Jeśli się odpowiednio ustawi epuap to jest takie info. Ale naiwna jest nadzieja, że pisma elektroniczne nie giną. Jednak przypuszczalnie łatwiej to udowodnić.

    Odpowiedz
  • Informatyk(2018-01-03 16:28) Zgłoś naruszenie 70

    Ciekaw jestem czy tak jak E-SĄD to będzie działać znowu na prehistorycznym i niebezpiecznym środowisku JAVA, którego nie wspiera już żadna nowoczesna przeglądarka internetowa (trzeba korzystać ze starej wersji IE, pochodzącej z 2015 r.).

    Odpowiedz
  • KERAM(2018-01-03 16:27) Zgłoś naruszenie 05

    Kolejny kant i oszustwo w sprawie tych e-mailowych doreczen!!!!!!! Niech poczta zacznie dobrze dzialac tak jak wiele lat temu!!!! Obecnie - przesylki /listy/ do Skierniewic z Gdanska 30 dni, z Warszawy 30 dni, z Pultuska 21 dni, z Zgierza 10 dni. Paczka z Gdanska do Gdanska 30 dni - odleglosc urz.pocztowych : nadania i odbioru to 4 km!!!!! Z tymi e-mailami będzie gorzej!!!!

    Odpowiedz
  • Poczta to takie Sado Macho(2018-01-03 15:31) Zgłoś naruszenie 03

    Rajtuzy, gacie, Herbata i Poradniki Siostry Angeliki i Żywoty Świętych.... jakieś Pseudoprodukty bankowo -ubezpieczeniowe .....ale jak spytasz to .....Jadzia dzie kartka z Okręgu co tam my mamy...Jadzia jak to sprzedać ....Jadzia a ten formularz to dobry. Oczywiście Formularz stary, procedura sprzed 5 kwartałów i wpłata na złe konto....Ech Sado Macho

    Odpowiedz
  • mec. Kadzidłło(2018-01-03 12:17) Zgłoś naruszenie 84

    Może to ukróci proceder brania kredytów na niczego nieświadome osoby na podstawie ich numeru PESEL oraz imienia i nazwiska - bo tyle wystarczy żeby w parabanku wziąć kredyt. Przestępca podaje przy tym fałszywy adres, na który później kierowana jest informacja od e-Sądu o tym, że jakiś wierzyciel domaga się spłaty długu. Długu, którego faktyczny posiadacz numeru PESEL nigdy nie miał, a który i tak będzie musiał spłacać bo e-Sąd nie weryfikuje adresu ofiary tylko numer PESEL i jeżeli polecony nie zostaje odebrany (bo z reguły ten fałszywy adres po prostu nie istnieje) to doręczenie uznaje się za skuteczne i biedny człowiek ma problem na co najmniej kilka lat, w czasie których musi udowodnić, że nie jest wielbłądem. Tak właśnie działa polskie prawo i dobra zmiana jakoś się za to nie chce wziąć. Przy tym proponowanym rozwiązaniu byłoby powiązanie między numerem PESEL obywatela i jego adresem elektronicznym więc o zaistniałym problemie dowiedziałby się natychmiast.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Król Kiczu(2018-01-03 12:13) Zgłoś naruszenie 180

    CO ZA KRAJ ! Urzędy Skarbowe mają e-doręczenia przez "Portal Podatnika". ZUS ma e-doręczenia przez "PUE-ZUS". Sądy w tym roku mają mieć Portal Sądowych e-doręczeń dla Sądów Administracyjnych (niszowych), a w przyszłym dla Sądów Powszechnych (tych "zwykłych). A tu w 2018 r. Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza, że robi własny portal doręczeń dla Urzędów i Sądów !!! Chyba Pani Minister sama się podkłada pod "rekonstrukcję rządu". Ps. a teraz perełka - chyba wszystkie te portale e-doręczeń istniejące i przyszłe są... finansowane z UE.

    Odpowiedz
  • Praktykujący (2018-01-03 11:34) Zgłoś naruszenie 12

    List rzucony do skrzynki na epuapie jest odebrany albo w dniu potwierdzenia odbioru albo 14 dnia od daty wrzucenia. Niewątpliwą zaletą jest to, że nie ginie. Można go odebrać również po trzech tygodniach, z tym że data doręczenia jest z upływem terminu. I nie szuka się go po urzędach. Można z tego korzystać już od prawie dwóch lat, więc żadna nowość. Głównym problemem jest nieprzyjazna obsługa samej skrzynki oraz to, że nie wszystkie urzędy na swoich stronach udostępniły adresy skrzynek. Dramatem są gminy, prokuratury i sądy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawnik(2018-01-03 11:00) Zgłoś naruszenie 95

    Niech zgadnę... Jak taki e-list zostanie wrzucony do e-skrzynki, to bęzie automatycznie e-odebrany? W e-dniu wrzucenia do skrzynki? To ja w to eeeee-nie wchodzę. Bo bym musiał brać ze sobą e-pracę i byłyby eeeeee-wakacje (oczywiście poprawcie mnie, jeśli będę miał na to 7 dni + 7 dni na powtórne awizo).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-01-03 09:54) Zgłoś naruszenie 47

    Nie wypalił numer na " wysłane uznaje się za dostarczone" , to może wypali przekręt na "sam sobie odbierze ..." Wnioski ? - ta cała cyfryzacja od POczątku śmierdziała mafijnym procederem .

    Odpowiedz
  • Jan Jakub(2018-01-03 09:40) Zgłoś naruszenie 271

    Żeby to się przyjęło, przynajmniej na początek, po nieudanym doręczeniu elektronicznym np. w 7dni, powinna być próba doręczenia tradycyjnego a nie domniemanie doręczenia że wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami.

    Odpowiedz
  • Valdemort(2018-01-03 09:34) Zgłoś naruszenie 93

    a co z badziewiem wciskanym na każdej poczcie - książka kucharska siostry Iksińskiej, poradnik zdrowia księdza Igrek czy żywoty świętych, albo dla amatorów wyklętych? portfeliki, nici, czekoladki - do kompletu brak prezerwatyw

    Odpowiedz
  • qq(2018-01-03 09:03) Zgłoś naruszenie 62

    Co polecony to awizo w skrzynce a UP czynny do 15 a ja wracam po 17 ... Dobrze że chociaż czynne w soboty to sobie człowiek jakoś odbierze to pismo ...

    Odpowiedz
  • Adam K.(2018-01-03 08:43) Zgłoś naruszenie 222

    Gdzie ? W Polsce ? U nas z definicji najnowocześniejszy e-Sąd jest chyba jedynym sądem nie ma wdrożonego nawet Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru listu (a powinien być pierwszy) !!!

    Odpowiedz
  • A może jak InPost(2018-01-03 08:32) Zgłoś naruszenie 144

    Swoje Konto...i opłacanie Paczek z drukowaniem własnej Etykiety..... A potem tylko oddawanie na Poczcie. Bo krew mnie zalewa jak widzę gdy ktoś kto ma sklep wysyłkowy zajmuje okienko a Paniusia klepie paczki w tempie 1 na 5 minut

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz