statystyki

Z czym na katowicki szczyt klimatyczny

autor: Karolina Baca-Pogorzelska21.11.2017, 07:35; Aktualizacja: 21.11.2017, 10:10
Jan Szyszko poprowadzi szczyt COP24 w Katowicach

Jan Szyszko poprowadzi szczyt COP24 w Katowicachźródło: PAP
autor zdjęcia: Tytus Żmijewski

Konferencja w Bonn nie przyniosła przełomu, ale mocno krytykowano gospodarza. Za rok może być podobnie.

Wyniki zakończonej w weekend w byłej stolicy Niemiec konferencji klimatycznej COP23 nikogo nie zaskoczyły. Wprawdzie położono nacisk na dalsze odchodzenie świata od węgla, jednak negocjatorzy mają jasność, jak wiele pozostaje do zrobienia w grudniu 2018 r. w Katowicach, gdzie – jak przekonywała polska delegacja – ostateczny kształt przybierze zestaw zasad wdrażających konkrety Porozumienia Paryskiego (tzw. Paris rulebook).

Niemcy były gospodarzem COP23, ale formalnie organizatorem konferencji było Fidżi. COP23 była pierwszą konferencją przygotowaną przez mały kraj wyspiarski, reprezentujący tych, którzy zmianę klimatu odczuwają już teraz i najbardziej potrzebują międzynarodowego wsparcia. Tak zwana „prezydencja” Fidżi wniosła do negocjacji m.in. ducha „bula”, co oznacza zarówno pozdrowienie „cześć”, jak i „życie”, a jest synonimem serdeczności i solidarności.

Na konferencji 197 krajów w Bonn nie brakowało jednak kontrowersji. Uważnie obserwowano przede wszystkim delegację amerykańską. Uczestniczyła w obradach mimo wycofania się USA – decyzją prezydenta Donalda Trumpa – z Porozumienia Paryskiego wynegocjowanego w 2015 r. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych chwalili się czystymi technologiami wykorzystania węgla, ale nie zostało to dobrze przyjęte przez uczestników.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane