statystyki

Polsko-ukraińskie wąskie gardła

autor: Jakub Łoginow03.10.2017, 07:32; Aktualizacja: 03.10.2017, 08:04
Polska granica

Na liczącej 535 km granicy polsko-ukraińskiej funkcjonuje tylko osiem przejść drogowych, a na niemal tak samo długiej granicy ze Słowacją przed wejściem obu państw do strefy Schengen było ich 51.źródło: ShutterStock

Kolejny raz deklaracje polityków mają się nijak do rzeczywistości. W 2018 r. powstaną cztery nowe przejścia graniczne na granicy polsko-ukraińskiej – zapowiedzieli podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju marszałek Senatu Stanisław Karczewski i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij.  Ale rząd nie przyznał pieniędzy na realizację tej obietnicy. Przejść nie ma też na liście projektów inwestycyjnych, którą udostępniło nam MSWiA.

Na liczącej 535 km granicy polsko-ukraińskiej funkcjonuje tylko osiem przejść drogowych, a na niemal tak samo długiej granicy ze Słowacją przed wejściem obu państw do strefy Schengen było ich 51. O tym, że nowe przejścia są niezbędne, mówi się od lat. Infrastruktura jest przystosowana do realiów lat 90. i już przed Euro 2012 była niewystarczająca. A jeszcze po 2014 r. do Polski przybyło około miliona imigrantów i studentów ze Wschodu. Większość z nich regularnie odwiedza ojczyste strony. Na granicach tworzą się wielogodzinne kolejki, w których stoją i samochody osobowe, i autobusy rejsowe.

– W czerwcu wszedł w życie ruch bezwizowy dla obywateli Ukrainy, co jeszcze bardziej zwiększyło ruch na granicach. A od 2014 r. jedyną pozytywną zmianą jest pojawienie się szybkich, komfortowych i niedrogich pociągów, jednak nawet to jest zasługą Ukrzaliznyci (kolei ukraińskich), która wykorzystała po prostu już istniejącą infrastrukturę – zauważa dr Marek Porzycki z UJ, autor wydanego przez Fundację Batorego raportu „Nie tylko samochodem. Co jeszcze trzeba naprawić na polsko-ukraińskiej granicy”.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ab17pl(2017-10-03 16:09) Zgłoś naruszenie 20

    Najważniejszym elementem do naprawienia na Polsko ukraińskiej granicy jest jej lokalizacja, najpierw przesunąć należy granicę tam gdzie ją ustalono w Traktacie Ryskim -na Zbrucz a nie tak jak teraz przy podziale stref okupacyjnych III Rzeszy i CCCP a później dopiero będzie można myśleć o rozbudowie przejść granicznych. Inwestowanie w obecne przejścia jest bezsensowne gdy wojna tuż tuż a na wschodzie Ukrainy trwa od dawna.

    Odpowiedz
  • bolo11(2017-10-03 17:49) Zgłoś naruszenie 20

    to jest o osiem przejsc za dużo z tymi ********

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane