- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wystosował zastrzeżenia do koncentracji polegającej na przejęciu przez Polską Grupą Energetyczną (PGE) kontroli nad EDF Polska. Według Urzędu, transakcja może stanowić zagrożenie dla konkurencji, a jednym z negatywnych skutków może być zmniejszenie sprzedaży na Towarowej Giełdzie Energii.

"Zwiększenie pozycji PGE może również spowodować spadek obrotów przez Towarową Giełdę Energii, co może negatywnie wpłynąć na rynek sprzedaży detalicznej" - powiedział wiceprezes UOKiK Michał Holeksa, cytowany w komunikacie.

Sprzedaż poprzez TGE wpływa na ograniczanie siły największych podmiotów na rynku, np. umożliwia hurtowy zakup prądu mniejszym spółkom. Tymczasem maleje ilość energii, jakie duże przedsiębiorstwa energetyczne sprzedają na giełdzie. Przejęcie przez PGE spółki EDF Polska spowoduje dalszy spadek. W efekcie Polska Grupa Energetyczna będzie mogła sprzedawać większość prądu w ramach własnej grupy kapitałowej, co jednocześnie utrudni zakup jej konkurentom, wyjaśniono.

Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF wpłynął do UOKiK w czerwcu 2017 r. Uczestnicy transakcji zajmują się m.in. wytwarzaniem, sprzedażą i dystrybucją energii elektrycznej.

W lipcu urząd zdecydował o przejściu postępowania do drugiej fazy. Niezbędne było przeprowadzenie badania rynku. Objęło ono największych przedsiębiorców działających w sektorze elektroenergetycznym. UOKiK poprosił również o opinię Urząd Regulacji Energetyki oraz Towarową Giełdę Energii, podano także.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

12 września Ministerstwo Energii wydało decyzję, w której nie zgłosiło sprzeciwu do transakcji przejęcia przez Polską Grupą Energetyczną (PGE) kontroli nad EDF Polska.

W połowie maja br. PGE podpisała z EDF International SAS i EDF Investment II B.V. warunkowa umowę nabycia aktywów EDF w Polsce. Wartość transakcji to ok. 4,51 mld zł. PGE liczy na finalizację transakcji przejęcia aktywów EDF w ciągu kilku miesięcy.

W wyniku wykonania umowy, PGE nabędzie szereg konwencjonalnych aktywów wytwórczych, w tym: cztery elektrociepłownie, tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń, sieci dystrybucji ciepła w Toruniu oraz Elektrowni Rybnik (obecnie kontrolowanych przez EDF Polska S.A.), cztery elektrociepłownie tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu (obecnie kontrolowanych przez EDF Polska S.A. i EDF Investment III B.V.).

Aktywa EDF nabywane przez PGE posiadają moc zainstalowaną 3,3 GWe oraz 4,4 GWt (uwzględniając opalaną gazem elektrociepłownię Toruń oddaną do eksploatacji w 2017 r.) i wyprodukowały 12,4 TWh energii elektrycznej netto oraz 32,8 PJ ciepła w 2016. Skonsolidowany zysk EBITDA wygenerowany przez te aktywa wyniósł ok. 1,1 mld zł w 2016 r.

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40%, natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.