Jak na razie pewne stanowisko w zarządzie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ma jedynie Mirosław Szkałuba, którego pracownicy wybrali na swojego przedstawiciela w kierownictwie firmy. Nowy wiceprezes ds. pracowniczych pracuje w PGNiG od 1994 roku, obecnie jest zastępcą kierownika Działu Nadzoru Prac Wiertniczych w Oddziale w Sanoku. W 2005 roku reprezentował pracowników w radzie nadzorczej spółki. Pozostałych członków zarządu poznamy dzisiaj. Z ustaleń GP wynika, że największe szanse na objęcie fotela prezesa mają Bogdan Pilch, szef przedstawicielstwa Gaz de France w Polsce, i Michał Szubski, były prezes Mazowieckiej Spółki Gazownictwa. Zdaniem ekspertów wygra ten drugi.

Jak pisaliśmy wcześniej, o fotel prezesa PGNiG starają się ponadto: Krzysztof Głogowski, Piotr Głowacki, Zygmunt Parczewski, Kazimierz Szewczyk, Stanisław Speczik, Dariusz Marzec, Piotr Woźniak i Jerzy Kurella, który był dotąd wymieniany jako główny kandydat. Najsilniejszym kandydatem na szefa finansów gazowej spółki wydaje się być Sławomir Hinc, obecnie dyrektor ds. finansowych OGP Gaz-System, wcześniej zatrudniony w Andersen Business Consulting. Z ustaleń GP wynika, że największe szanse na fotel wiceprezesa ds. projektów strategicznych ma natomiast Radosław Dudziński, obecnie ekspert rynku gazu w AT Kearney, wcześniej dyrektor ds. strategii PGNiG.

W sumie po wstępnej weryfikacji zgłoszeń na pięć miejsc w zarządzie PGNiG przypadało 47 ofert, z czego 10 ofert na stanowisko prezesa, 11 na wiceprezesa ds. projektów strategicznych, 6 na wiceprezesa ds. handlu i marketingu, 7 na wiceprezesa ds. techniczno-inwestycyjnych oraz 13 na wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Na nowego szefa czeka jeszcze siedem spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa: PKN Orlen, Tarnowskie Azoty, Operator Logistyczny Paliw Płynnych, PLL LOT, Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Totalizator Sportowy i KGHM Polska Miedź. Dziś rada nadzorcza miedziowego koncernu ma powołać komisję konkursową. W ostatnich dniach wyłoniono w konkursie nowego szefa Zakładów Azotowych Puławy. Został nim Paweł Jarczewski.