Za 43,7 mln zł czeski fundusz Penta Investments przejął kontrolę nad telewizją kablową Stream Communications. To największe w ostatnich miesiącach przejęcie na rynku telewizji kablowych.

Penta, która w Polsce jest m.in. właścicielem sieci handlowej Żabka i wirtualnego operatora komórkowego MobilKing, za 51,1 proc. akcji Stream zapłaciła ponad 20,3 mln zł. Ponadto fundusz objął nową emisją akcje, płacąc blisko 23,4 mln zł. W efekcie kontroluje 68,5 proc. akcji działającej w 17 miastach na południu polski telewizji kablowej.

Stream, siódmy co do wielkości operator telewizji kablowej, ma ponad 63 tys. klientów telewizji kablowej oraz 7 tys. użytkowników szybkiego internetu. Pieniądze z emisji nowych akcji objętych przez Penta mają być wydane m.in. na modernizację sieci oraz przejęcia kolejnych sieci telewizji kablowej.

- Penta chce użyć Streamu jako platformy do dalszej ekspansji na polskim rynku kablowym i telekomunikacyjnym - informuje czeski fundusz.

To dopiero początek fali przejęć, jaka szykuje się w tym roku na rynku operatorów kablowych. Na celowniku będą przede wszystkim średniej wielkości gracze, tacy jak Stream Communications albo mniejsi. Przejmować będą inwestorzy finansowi oraz najwięksi gracze na rynku - UPC Polska, Vectra, Multimedia i Grupa Aster. Firmy z czołówki zaczęły już przejęcia w ubiegłym roku. Multimedia wyłożyły 56,5 mln zł za operatora Automatic Serwis, Vectra kupiła z kolei siedmiu mniejszych operatorów, powiększając liczbę abonentów o 20 tys.

- Jestem pewny, że w tym roku przejęć będzie więcej. Prowadzimy różne rozmowy - powiedział GP Tomasz Żurański, prezes Vectry.