Kwiecień stał pod znakiem dobrej koniunktury w przemyśle – wynika z badania prowadzonego przez firmę IHS Markit. Obliczany przez nią PMI – wskaźnik menedżerów logistyki wzrósł do 54,1 pkt (z 53,5 pkt w marcu).



„Najnowsze wyniki badań zasygnalizowały znaczny wzrost sprzedaży polskich produktów na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych. Tempo wzrostu całkowitej liczby nowych zamówień przyśpieszyło, a większy popyt uzasadniano ożywieniem gospodarczym w Europie” – piszą autorzy badania.
W strefie euro PMI osiągnął 56,7 pkt. To najwięcej od sześciu lat. Wśród badanych krajów Eurolandu najlepsze wyniki od marca-kwietnia 2011 r. zanotowano we Francji, Włoszech i Austrii. W Niemczech indeks lekko spadł, ale jest blisko najwyższego poziomu w tej dekadzie.
Według Chrisa Williamsona, głównego ekonomisty Markitu, wyniki sugerują, że sektor przetwórczy w krajach unii walutowej rośnie w tempie 4–5 proc. w skali roku. – Powinno to dać znaczący wkład w ogólne tempo rozwoju gospodarki – dodaje Williamson.
To dobra wiadomość przede wszystkim dla naszych eksporterów, którzy są często poddostawcami dla europejskich wytwórców wyrobów finalnych. Skoro firmy za granicą radzą sobie lepiej, to można się spodziewać większych zamówień w Polsce.
„To ostatnie może szczególnie cieszyć, gdyż sygnalizuje, że ostatnie umocnienie złotego nie zmniejszyło znacząco konkurencyjności polskich towarów” – zauważają ekonomiści Raiffeisen Bank Polska. Euro kosztuje obecnie ok. 4,2 zł, najmniej od jesieni 2015 r.
„Wzrost indeksu PMI na początku II kwartału sugeruje, że obserwowany od początku roku trend ożywienia aktywności w sektorze przetwórstwa przemysłowego będzie kontynuowany, wspierając oczekiwania, że pomimo niesprzyjających efektów kalendarzowych dynamika PKB utrzyma się w II kwartale wyraźnie powyżej 3,5 proc.” – oceniają analitycy PKO BP.
Większe zamówienia oznaczają też więcej pracy. Z badania PMI wynika, że w kwietniu tempo wzrostu zatrudnienia było najwyższe w tym roku. W marcu, jak podał w poniedziałek Eurostat, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,3 proc. W całej Unii Europejskiej są tylko cztery kraje z lepszym wynikiem. Średnie bezrobocie w krajach UE wyniosło w marcu 8 proc. Było najniższe od stycznia 2009 r.