statystyki

Czysty zysk przez sześć miesięcy. Rząd wyciąga rękę do małych przedsiębiorców

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki05.04.2017, 08:10; Aktualizacja: 05.04.2017, 08:16
Resort rozwoju szykuje zupełnie nowy system poboru składek od najmniejszych przedsiębiorców. Fot: Mateusz Morawiecki w Waszyngtonie.

Resort rozwoju szykuje zupełnie nowy system poboru składek od najmniejszych przedsiębiorców. Fot: Mateusz Morawiecki w Waszyngtonie.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: SHAWN THEW

Resort Mateusza Morawieckiego szykuje preferencyjne rozwiązanie, które może obniżyć obciążenia mikrofirm nawet o 20–30 proc.

Reklama


 Resort rozwoju szykuje zupełnie nowy system poboru składek od najmniejszych przedsiębiorców. Przez pierwsze pół roku działaliby bez żadnych obciążeń Tak głębokich zmian jeszcze w Polce nie było: w małej działalności gospodarczej, gdzie miesięczny przychód nie przekracza 5 tys. zł, fiskus i ZUS nie zabierałyby ani złotówki przez pierwsze sześć miesięcy od startu firmy. Potem – przez kolejne dwa lata – ZUS pobierałby jedynie składkę na ubezpieczenie społeczne, a jej podstawą miałby być przychód. Stawka wyniesie 22 proc. lub 25 proc. przychodu (rząd jeszcze się ostatecznie nie zdecydował). Po 2,5-rocznym okresie preferencji przedsiębiorca płaciłby składkę zryczałtowaną jak obecnie (czyli ponad 1172 zł miesięcznie) i podatek dochodowy.

Firma mogłaby stracić preferencje również wcześniej, jeśli jej miesięczny przychód wzrósłby ponad 5 tys. zł. Choć pojawiają się postulaty, by nowe rozwiązanie było bezterminowe, czyli by małe firmy regulowały jedynie składkę ZUS, a nie podatek (byłyby z niego w ogóle zwolnione). Pomysł, który resort rozwoju prawdopodobnie przedstawi oficjalnie dzisiaj, może działać w ramach obecnego systemu zakładającego preferencyjne traktowanie startujących firm o małych przychodach lub ten system zastąpić. Dziś przez dwa lata po rozpoczęciu działalności przedsiębiorca płaci składki na ZUS liczone od 30 proc. minimalnej pensji. Razem ze składką zdrowotną preferencyjny ryczałt na ubezpieczenie wynosi w tym roku niecałe 488 zł miesięcznie.

Do tego oczywiście musi płacić podatek dochodowy według 18-proc. stawki PIT. Po zakończeniu okresu upustu wchodzi w standardowy ryczałt – czyli 1172 zł składki (podstawą jest 60 proc. miesięcznej przeciętnej pensji), nadal musi również na bieżąco regulować PIT. To newralgiczny moment, bo nowym obciążeniom nie jest w stanie sprostać wiele małych firm, które zmuszone są zakończyć wówczas działalność. Plan MR pomyślany jest tak, by przy przychodzie w wysokości 5 tys. zł miesięcznie ogólne obciążenie przedsiębiorcy wynosiło ok. 1000 zł. Dzisiaj przy założeniu, że firma nie ma żadnych kosztów działalności, łączna danina (składka preferencyjna i podatek dochodowy) to suma 1300 zł. Im mniejszy przychód w firmie, tym te różnice są większe.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Komentarze (18)

  • qwerty(2017-04-05 09:09) Zgłoś naruszenie 231

    A do kogo wyciągnie rękę, aby wypłacać emerytury, które są finansowane z bieżących składek ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ktostam(2017-04-05 09:03) Zgłoś naruszenie 202

    25% od przychodu? Czyli jeśli ktoś ma przychód 100 tys, koszty 99 tys. to zapłaci 25 tys. ZUS-u mimo że ma dochód 1 tys.?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-04-05 10:15) Zgłoś naruszenie 141

    No, to może teraz obrońcy konstytucji zaczniecie bronić, dla odmiany, drobnych przedsiębiorców którzy prowadzą swoją działalność wiele lat i żadnych ulg nie mają. O ile dobrze pamiętam podmioty gospodarcze powinny być traktowane jednakowo. Nie dość, że istnieje pokaźna liczba jednohektarowych "chłopów" utrzymujących się z działalności pozarolniczej, firm z siedzibami na Litwie Słowacji i Czechach prowadzących działalność "na terenie UE", to nowo utworzone otrzymają kolejne rozległe preferencje. Nie mam nic przeciwko konkurencji, ale uczciwej.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zaqu(2017-04-05 15:37) Zgłoś naruszenie 110

    Jeszcze parę lat temu wyciągałem średnio kilkanaście tys. na m-c. Dziś ledwo wiążę koniec z końcem - ok. 2 tys/mc. Poszedłbym gdzieś na etat, ale pracy dla mnie nie ma. By jakoś przeżyć co jakiś okres zawieszam działalność. Liczyłem, że te zmiany obejmą takich jak ja. A tu widzę, że te propozycje w ogóle nie obejmują takich jak ja. Morawiecki i PiS to wielkie rozczarowanie. Ale tak to jest, gdy politycy sami nigdy nie zarobili złotówki na rynku poza polityką i znajomościami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gg(2017-04-05 09:30) Zgłoś naruszenie 100

    To dla tych co maja Maks 5tys przychodu nie dochodu

    Odpowiedz
  • m(2017-04-05 09:23) Zgłoś naruszenie 101

    Czytać ze zrozumieniem. Zapłaci 1200zł jak dotychczas, pomimo że zysk był tylko 1000zł. Te zmiany mają dotyczyć tylko firm z przychodem do 5000zł, ale tylko nowe osoby, które przez ostatnie kilka lat nie miały działalności , jak rozumiem........

    Odpowiedz
  • biednyzbankrutowanyPolak(2017-04-05 11:56) Zgłoś naruszenie 92

    To Państwo zostało już zj.....ne od prezydentury wałęsy i innych i nikt nie chronił gospodarki Polski wręcz doprowadzono do upadku tysięcy małych firm na rzecz chińskich towarów a handel na rzecz obcego kapitału a teraz zdychaj Gospodarko tak jak sobie POścieliłasz tak się wyśpisz.

    Odpowiedz
  • zniesmaczony życiem w tym kraju(2017-04-05 18:19) Zgłoś naruszenie 61

    Normalnie nie wierzę w te bzdury. Tylko weźcie pod uwagę, że jest jeszcze VAT. Czyli ktoś ma przychód 2000 złotych, ale w tych 2000 jest jeszcze VAT na poziomie ok. 373 zł. Czyli już liczą podatek od podatku, normalnie mistrzostwo złodziejstwa. To jest absurd w czystej postaci. 2000 złotych przychodu. Z tego oddaję 373 zł VAT i płacę ich niby obniżoną składkę od 2000, a później jeszcze zdrowotne ubezpieczenie w chorej kwocie i ile mi zostanie? 800 złotych? Już biegnę ich działalność zakładać. To taka pomoc, ale nie pomoc.

    Odpowiedz
  • ona(2017-04-05 19:32) Zgłoś naruszenie 20

    2,5 roku na preferencyjnych warunkach ALE: brak składki emerytalnej, w razie choroby pewnie nic się nie będzie należeć! chore!

    Odpowiedz
  • zs(2017-04-06 11:09) Zgłoś naruszenie 10

    Ludzie reformują ,a sami nie prowadzili małej firmy 2-5 osobowej ,nie wiedzą jakie są realia i problemy . Większość tych 2 -5 osobowych z przychodem 5 tys. ( minus koszty lokalu,transport, obsługa kredytów, zatrudnienia ,prądu, gazu,co,zw, itp i z tego gdy dochodu jest zero, ma zapłacić 1000-1200zł ZUSu,podatku?. Turlają się ,idą na przetrwanie z rodziną ,bo nie mają innego wyjścia ,PRACY W OKOLICY BRAK ,CO MAJĄ ROBIĆ ? .Panie V-ce P. a co z małymi (2-5 os.) Spółkami z o.o. z przychodami 2-5 -10 tys.pln ,które gnębi się kosztowo i biurokracją KRS sądową (jakakolwiek zmiana w tej firmie to np. notariusz 1200 zł/taryfa MS, opłaty KRS 300+MSiG 100zł,bilanse 2 tys. ,doradcy 1-2 tys. do wypełniania zbędnych biurokratycznych druków KRS dla sądu gosp. i kilka razy zwracanych. To wszystko rozwala małe firmy , które dają 60 % zatrudnienia ,chociażby minimalnego dla ludzi w prowincjach. Te druki (multum) powinien wypełniać sąd , urząd jak przy PIT,sąd z całą armia biurokracji RP (630 tys) utrzymywana z naszych podatków, oraz wyposażeniem biur w komp. Mała firma nie ma sztabu doradców, ma prowadzić biznes i pilnować go, aby nie upadła ,zapewniać etaty ludziom (bo ją nie stać na takie koszty i doradców ) .Zarząd ,Współwłaściciele, Wspólnicy, powinni wysyłać tylko zgłaszanie jednym drukiem potrzeby zmian w postaci Uchwał i wszystko, resztę bez kosztów biurokracji , załatwia sąd , urząd itp. Tego oczekujemy ,takiego ułatwienia Panie V-ce P. a nie snucia iluzji !!!. Korpo mlderów giganci mają zwolnienia przez lata , nie płacą podatków CIT-8, VAT straty dla RP 100mldów rocznie(my mali mamy z nimi konkurować na otwarty rynku UE ) ,szmuglując dochody-podatki poprzez Luksemburg,Jerrsy, Kajmany, Panamę , Cypr, Irlandię itp. a tu się gnębi najłatwiej(wychodzi) tych słabych i małych ,tu są mocni. Czy "Nowa lepsza zmiana ? " słucha ludzi i małe firmy co je boli ,czy patrzy ,pyta jak sama nie wie jakie są realia praktyczne , aby nie wysyłać niedorzecznych sygnałów czy przepisów. Czekamy na mądre wynikające z doświadczenia i realiów rozwiązania ułatwienia ,prawdziwe tanie swobody gospodarcze , słuchanie tych którzy w tym siedzą , mają doświadczenie i wiedzą więcej !.

    Odpowiedz
  • wjw(2017-04-06 12:01) Zgłoś naruszenie 10

    Jak rząd wyciąga rękę to raczej żeby zabrać a nie dawać...

    Odpowiedz