Już od marca życie na rynku kapitałowym stanie się prostsze. A to dlatego, że głowa państwa podpisała nowelizację ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Ustawodawca postanowił uchylić art. 72 ustawy o ofercie (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1382 ze zm.). Określał on, że nabycie akcji spółki publicznej w liczbie powodującej zwiększenie udziału w ogólnej liczbie głosów o więcej niż:
1) 10 proc. ogólnej liczby głosów w okresie krótszym niż 60 dni przez podmiot, którego udział w ogólnej liczbie głosów w tej spółce wynosi mniej niż 33 proc.
2) 5 proc. ogólnej liczby głosów w okresie krótszym niż 12 miesięcy przez akcjonariusza, którego udział w ogólnej liczbie głosów w tej spółce wynosi co najmniej 33 proc.
– może nastąpić wyłącznie w wyniku ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę tych akcji w liczbie nie mniejszej niż odpowiednio 10 lub 5 proc. ogólnej liczby głosów.
– Praktyczny wymiar wprowadzanych zmian będzie taki, że jeśli ktoś ma w spółce powyżej 33 proc. ogólnej liczby głosów, to bez ogłaszania wezwania będzie mógł w prosty sposób dobić do progu 66 proc. i tym samym uzyskać pakiet kontrolny – tłumaczył niedawno na łamach DGP istotę nowelizacji radca prawny Krzysztof Marczuk, wspólnik w kancelarii GESSEL.
Dla większości przedsiębiorców zmiana powinna być korzystna. Jakkolwiek bowiem wezwań z art. 72 ustawy o ofercie, nazywanych niekiedy technicznymi, nie było wiele, to gdy już były stosowane – najczęściej jedyną realną konsekwencją dla biznesu był fakt, że ponosił on zbędne koszty. Z tego też względu w parlamencie panowała zgoda co do tego, że nowelizacja jest potrzebna.
Część prawników zwraca jednak uwagę na to, że wprowadzane zmiany w największym stopniu wzmocnią najpotężniejszych inwestorów na rynku. Czyli przede wszystkim Skarb Państwa. Będzie on mógł w prostszy sposób zwiększyć swoje zaangażowanie kapitałowe w takich spółkach, jak: Grupa Azoty, PKP Cargo, GPW, PZU, Enea, Energa, Lotos, JSW i PGE.
Etap legislacyjny
Ustawa podpisana przez prezydenta