Po zmianie prawa Polacy masowo wycinają drzewa. Drwale mają pełne ręce roboty

autor: Marek Chądzyński20.01.2017, 07:12; Aktualizacja: 20.01.2017, 07:18
Nowe prawo znosi obowiązek uzyskania zgody na wycinkę drzew na działkach należących do prywatnych właścicieli.

Nowe prawo znosi obowiązek uzyskania zgody na wycinkę drzew na działkach należących do prywatnych właścicieli.źródło: ShutterStock

Od początku roku prywatni właściciele działek mogą bez żadnych pozwoleń wycinać rosnące na nich drzewa. To efekt liberalizacji prawa o ochronie przyrody. Ministerstwo Ochrony Środowiska przymierzało się do niej przez kilka miesięcy, w połowie 2016 roku opublikowało projekt. Ale wersję ustawy, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia ostatecznie przygotowali posłowie. Autorzy chcieli uproszczenia procedur podnosząc, że wcześniej obowiązujące prawo było nadmiernie restrykcyjne, zbyt głęboko ingerowało we własność prywatną, a przez przewlekłość procedur mogło blokować inwestycje.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • rolnik(2017-01-20 09:23) Zgłoś naruszenie 12146

    Wara od prywatnych drzew. Gmina niech pilnuje swoich drzew.A jak chce bym trzymał drzewa, to niech gmina płaci za ich pielęgnację i utrzymanie oraz zwolni zajęty grunt pod drzewami z podatków .

    Odpowiedz
  • dziadek(2017-01-20 07:41) Zgłoś naruszenie 7924

    Masowo??? nie przesadzacie??? ja chyba jestem zatem nie Polak bo nic jeszcze nie wyciąłem ani nawet nie planowałem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Balbina(2017-01-20 08:27) Zgłoś naruszenie 6421

    jak w takim tempie Polacy wycinają drzewa jak piszecie, to pod koniec tego roku już nie będzie ani jednego drzewa. Spokojnie, nie piszcie głupot.

    Odpowiedz
  • babcia(2017-01-20 08:20) Zgłoś naruszenie 5932

    Ja jak wytnę to posadzę nowe takie jakie mi pasuje nie przesadzajcie z tą wycinką jak ktoś ma drzewo przed oknem to je wytnie i napewno posadzi mniejsze po co tyle szumu.

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński Filipiński(2017-01-20 10:56) Zgłoś naruszenie 4919

    Samorządowcy są zrozpaczeni, bo odebrano im zabawkę która uzasadnia ich istnienie, a ponadto odebrano im możliwość nakładania haraczu na obywateli pragnących wyciąć SWOJE drzewo. A w ogóle najlepiej zapoznać się z treścią ustawy, zamiast szukać taniej sensacji, zgodnie z jej treścią drzewa stare są nadal chronione.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zibb(2017-01-20 09:20) Zgłoś naruszenie 4633

    Braw PiS na pohybel czerwonym eco-terrorystom. Moja działka maje dyspozycje co do jej kształtowania!

    Odpowiedz
  • razdwa(2017-01-20 10:24) Zgłoś naruszenie 4522

    Znowu redaktorzyna ekolog. Wytną i nasadza nowe!!! Tak jak jest w normalnych krajach np Niemcy Czechy

    Odpowiedz
  • polko(2017-01-20 14:17) Zgłoś naruszenie 3510

    ja się bardzo cieszę, chociaż nic jeszcze nie wyciąłem, wreszcie prawo własności jest prawem własności....

    Odpowiedz
  • nikon(2017-01-20 17:17) Zgłoś naruszenie 2811

    Tytuł artykułu można śmiało nominować jako bzdurę dnia, a może nawet tygodnia. Autor jest oderwany od rzeczywistości. Przecież nikt nie ma lasu na podwórku, tylko pojedyncze drzewa. Ja mam raptem 2 drzewa które rosną koło linii energetycznej i wcześniej czy później i tak je muszę wyciąć. Tyle,że teraz zrobię to bez pozwolenie bo rośnie na mojej działce. I tak powinno być od dawna, jest w końcu normalność. Ale niektórzy nie doczytają, nie rozumieją prawa i piszą głupoty aby tylko zaistnieć.

    Odpowiedz
  • ola(2017-01-20 08:58) Zgłoś naruszenie 2526

    Polacy są mądrzy !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak(2017-01-20 16:41) Zgłoś naruszenie 208

    I prawidłowo. W Polsce jest taka szybka zmiana przepisów, że nie wiadomo do kiedy to będzie obowiązywało i kiedy następna zmiana w tym zakresie.

    Odpowiedz
  • PO(2017-01-20 11:04) Zgłoś naruszenie 1925

    Gdzie masowo, masowo to wy niemieckie psy Niemcy wycinacie i wywozicie drzewa z Polski

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sosna(2017-01-21 09:53) Zgłoś naruszenie 147

    Dziś każdy ma szansę posadzić drzewko na swoim własnym terenie i ma takie samo prawo o jego usunięciu i tak powinno być. Każdy kto ma odmienne zdanie niech nasadzi drzewek na nieużytkach za zgodą ich właścicieli lub zrobi sobie mini ogródek na balkonie ,i wszyscy będą zadowoleni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nop(2017-01-21 02:09) Zgłoś naruszenie 1413

    Wycinajcie,wycinajcie,a prędzej i częściej będziecie zdychać na nowotwory,choroby płuc i układu krążenia:debile!

    Odpowiedz
  • popis(2017-01-20 10:14) Zgłoś naruszenie 1231

    Najnormalniejszy popis głupoty ustawodawcy.Solidaruszki tak mają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Novel(2017-01-20 08:47) Zgłoś naruszenie 1128

    Rada Gminy/Miasta musi wpierw podjąć uchwałę ustalającą zasady wycinki - nic więc nie można jeszcze wycinać. Widać wyraźnie zły zamiar autora artykułu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • populista(2017-01-20 11:23) Zgłoś naruszenie 1014

    Ktoś liczy na rozsądek i rozwagę... ? Czy może na sumienie i poszanowanie przywilejów wolności ? W tłumie zawsze jest choćby jedna łajza która pociągnie za sobą wahających się a ci pociągną tych którzy poczują się usprawiedliwieni zachowaniem reszty !!! Zarządzam ludźmi długo i wiem że jak nie założysz kagańca na pysk, choćby luźnego to po tobie. Ustawę napisali naiwniacy lub ci którzy mają pomysł jak ją legalnie obejść.

    Odpowiedz
  • kliw(2017-01-24 15:08) Zgłoś naruszenie 80

    Urzędnicy i ekolodzy lamentują gdy wycinane jest pojedyncze drzewo często posadzone przez właściciela.Ci sami urzędnicy i ekolodzy nie widzą lub udają,że nie widzą co przez okrągły rok dzieje się w Lasach Państwowych.Od wiosny do wiosny w tych lasach jęczą piły .Drwale nie patrzą na wiek,gatunek,średnicę,porę roku-tną jak leci,do ostatniej sztuki na obszarze wyznaczonym przez pracowników Lasów Państwowych,którzy stosują zasadę:jest kupiec trzeba ciąć puki jest co.Po zalesieniu tak zdewastowanego terenu następna taka okazja nadarzy się po kilkudziesięciu latach.

    Odpowiedz
  • Cat(2017-01-21 16:43) Zgłoś naruszenie 72

    Bzdury i brednie dziennikarzyny

    Odpowiedz
  • Elżbieta Flisak, Opole(2017-01-21 11:36) Zgłoś naruszenie 76

    Po co nazywać to "Polakami"? Na jakiej podstawie? Polak zrobiłby coś takiego Polsce?! To jest tak samo mylne określenie jak "wypadek samochodowy" polegający na rozjechaniu sprawnym autem człowieka na pasach. To jest obraźliwe wobec prawdziwych Polaków, którzy "na wyrost" nie tknęliby palcem niczego, co jest potrzebne innym Polakom do biologicznego przetrwania - czyli resztek zieleni w miastach już ogołoconych z zieleni w przestrzeni wspólnej. Tyle się o tym mówi, co zrobiły z naszym zdrowiem zarządy dróg, że jedyna nadzieja w zachowaniu zieleni przy domach - i nic nie pomaga!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz